EKO Z TWOJĄ WOLĄ

Ekolaki na tropie opakowań – Motylki 19.02.2021 r. PDF Drukuj Email

Dziś przedszkolaki miały za zadanie rozpoznać materiały z których wykonane są różne opakowania. Dzieci toczyły swobodne rozmowy na temat tego, czy dane tworzywa rozpuszczą się w wodzie lub ziemi, czy nie i ile czasu będzie to trwało. Następnie umieściły wybrane przedmioty w pojemnikach z wodą i ziemistym podłożem. Motylki będą obserwować co będzie dziać się z folią, matałem, plastikiem, papierem i chrupką kukurydzianą w kolejnych dniach.

„Eko z Twoją Wolą", czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko PDF Drukuj Email

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.

W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.

Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach
i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne”
w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia
i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się w pliku PDF

Działania ekologiczne "Jeżyków" w dn.15.02. - 19.02.2021 r. PDF Drukuj Email

15.02.2021 Zabawy "Jeżyków" na śniegu. Obserwacja spadających płatków śniegu z wykorzystaniem lup. Określanie wyglądu, wielkości, liczenie ilości ramion śnieżynek.

19.02.2021 Zabawa dydaktyczna nt. "Chore rzeki zdrowe rzeki", zapoznanie z przyczynami zanieczyszczeń wód oraz sposobami ich ochrony i oczyszczania. Wykonanie w zespołach plakatów "Chora rzeka zdrowa rzeka", kształtowanie nawyków proekologicznych.

Eksperymenty z lodem – Biedronki 19.02.2021 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez ela prus
piątek, 19 lutego 2021 00:00

Dzisiaj " Biedronki" eksperymentowały z "lodem". Dzieci wąchały, oglądały przez lupę i ogrzewały w dłoniach. Próbowały zrozumieć skąd jest lód?, dlaczego w dłoniach się rozpuszczał? I co to takiego jest "para". Na podsumowanie eksperymentów z lodem, wszyscy świetnie się bawili w ogrodzie . Z uśmiechem na ustach, czerpali radość ze wspólnych zabaw na śniegu.

Działania ekologiczne "Jeżyków" - 12.02.21r PDF Drukuj Email

Dziś "Jeżyki" poznały różne stany skupienia wody (śnieg, lód, para, ciecz) poprzez szereg zabaw badawczych i doświadczeń ze śniegiem i lodem.

Realizacja bloku „Woda źródłem życia” – Motylki 25-29.01.2021 r. PDF Drukuj Email

Ten tydzień w grupie Motylków pozwolił im na bliższe poznanie się z wodą. Dzieci dowiedziały się skąd się bierze woda, jakie są jej właściwości, zastosowanie, rola w życiu człowieka. Wykonały eksperyment z zabarwianiem wody i dowiedziały się jakie powstają kolory po zmieszaniu ich. Wiedzą jakie zwierzęta zamieszkują wody, a także wykonały własne akwarium.

Działania ekologiczne "Jeżyków" - 29.01.2021r PDF Drukuj Email

Dzieci z grupy IV przespacerowały się po pomieszczeniach przedszkola w poszukiwaniu urządzeń elektrycznych, a na każdym z tych urządzeń nakleiły własnoręcznie wykonane znaczki ostrzegawcze. Przy okazji "Jeżyki" przypomniały sobie o konieczności poszanowania energii i używaniu sprzętu elektrycznego pod nadzorem dorosłych.

Żywe kamienie – Jeżyki 27.01.2021 PDF Drukuj Email

Jeżyki w ramach działań ekologicznych w dn. 27.01.2021 założyły hodowlę "Żywych kamieni". Hodowlą będziemy się opiekować i obserwować w kąciku przyrody.

Zakładanie uprawy żywych kamieni – Motylki 22.01.2021 r. PDF Drukuj Email

Dziś Motylki ramach działań ekologicznych założyły hodowlę żywych kamieni. W czasie pracy wykonywały działania zawarte w obrazkowej instrukcji. Nasiona wykiełkują za około 2 tygodnie. Będziemy je bacznie obserwować.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>